נדל"ן ן"לדנ

    איזור פרסומי

איזור: סוג התישבות: אופי:

      עוברים לקיבוץ-בונים בית ברשפים

שתף

קיבוץ רשפים נוסד ב-10 ליוני 1948, עת התחוללה בארץ מלחמת העצמאות, הקיבוץ נמצא בעמק המעיינות, בצמוד לפארק המעיינות וכארבעה ק"מ דרומית לעיר בית שאן.

ריאיון עם עמוס סגל- בן קיבוץ רשפים ומנהל תחום הפיתוח הקהילתי במקום.

מה המשמעות של 'פיתוח קהילתי'?

"קיבוץ במהותו הינו צורת התיישבות קהילתית, אנשים שמצטרפים לקיבוץ מחפשים בין היתר את חיי הקהילה, היום כשאנו פותחים את דלתותינו למצטרפים חדשים חשוב לנו מאד לשמר ולחזק את חיי הקהילה במקום, רשפים הוא קיבוץ שחרט על דגלו את נושא הקהילה, ולא מדובר בסיסמא בלבד, החשיבות של חיי הקהילה עוברת כחוט השני בכל תחום הנוגע לחיים בקיבוץ, אם זה בחינוך, אם זה בקליטת חברים חדשים, אם זה ביחס לחברים המבוגרים בקיבוץ, אם זה בקבלת השונה והאחר, בתרומה למקום, בעזרה הדדית ובחיי התרבות והחגים הנחגגים בקיבוץ בצורה משותפת"


כיצד משתלבים חברים חדשים בחיי הקהילה ברשפים?
"אני חושב שאנשים שמצטרפים לרשפים, מבינים בשלב מוקדם מאד שהם מצטרפים לרעיון הרבה יותר גדול ורחב, וכאמור, הם מצטרפים לרשפים כי הם מבינים את היתרונות הרבים ואת החשיבות של חיי הקהילה, זה בא לידי ביטוי בכל תחום, החל משלב הבנייה והקצאת השטחים בקיבוץ ועד אחרון הילדים שיתנסה בפעילות קהילתית קיבוצית במסגרת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי' ובתרומה לחברה.

מה מייחד את ההרחבה והבנייה בקיבוץ רשפים בהקשר הקהילתי?
"קיבוץ רשפים פתח את דלתותיו לקליטה רק בשנים האחרונות, ויכולנו ללמוד מטעויות של ישובים אחרים שהחלו בהרחבות הקהילתיות עוד בשנות ה-90.
בניגוד לנעשה בקיבוצים אחרים, בהם נבנו הרחבות קהילתיות מחוץ לתחומי הקו הכחול, דבר שיצר בחלק מן המקרים קשיי השתלבות בחיי הקהילה. ברשפים הוקצו 40 מגרשים בני כחצי דונם כל אחד, כאשר כל המגרשים ממוקמים בין הבתים הקיימים בקיבוץ ובתוך תחומי הקו הכחול. תסכימי איתי שהשתלבות קהילתית זה בראש הראשונה, השתלבות פיסית של בנייה חדשה המתמזגת בתוך המרקם הקיים, תוכנית הבינוי מוטת הולכי רגל, מקיימת 'מרחב חיים ירוק ובטוח"

האם מצטרפים חדשים מתקבלים לחברות בקיבוץ?

"כמובן! כל המצטרפים החדשים ללא יוצא מן הכלל נקלטים לחברות מלאה בקיבוץ, מה שאומר שאם תגיעי עם משפחתך ותיקלטי בקיבוץ, לא יהיה כל הבדל מעמדי ביני כמי שנולד וגדל בקיבוץ לבינך כמצטרפת חדשה".

לפני שאני מצטרפת לקיבוץ רשפים, אשמח לשמוע מעט על החינוך במקום.
"קיבוץ רשפים מפורסם במערכת החינוך המצויינת שלו, מערכת חינוך שמבוססת רובה ככולה על אנשי חינוך מקומיים שרואים בעשייה החינוכית שלהם שליחות.
בקיבוץ פועלים חמישה בתי תינוקות, פעוטונים וגנים לגילאי שלושה חודשים עד שש שנים, מערכת החינוך בקיבוץ מהווה אבן שואבת לילדי הישובים בסביבה, ורשימת ההמתנה לגני הילדים שלנו מתארכת מדי שנה.

כמובן שעבור חברי הקיבוץ הקליטה במערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית מובטחת."

היכן לומדים ילדי בית הספר היסודי והעל יסודי?
"ילדי בית הספר היסודי לומדים בבית הספר הניסויי 'רימון' על יד קיבוץ מסילות, הנמצא במרחק 2 ק"מ מקיבוץ רשפים, זהו בית ספר אזורי המשלב ילדים על הציר האוטיסטי, והלומדים בו נחשפים לרעיון התיווך ושילוב האחר והשונה בקהילה ובחברה כבר מגיל צעיר.
ילדי החטיבה והתיכון לומדים בבית ספר 'גאון הירדן' הנמצא על יד קיבוץ נווה איתן, מרחק 4 ק"מ מקיבוץ רשפים, גם בבית ספר זה מתקיים רעיון השילוב של החינוך המיוחד, וכן של נוער מפרוייקט 'נעל"ה' הלומד במקום.

שני בתי הספר זכו בפרסי חינוך על מצויינות ועל תרומה לקהילה."

מה לגבי החינוך הבלתי פורמאלי?

"למעשה לילדי קיבוץ רשפים (ולהוריהם...) אין חופשות של מערכת החינוך, מערכת החינוך הבלתי פורמאלית נותנת מענה חינוכי לאורך השנה כולה, בקיבוץ פועלות מועדונית וחברת נוער, לגילאי בתי הספר היסודיים והעל יסודיים ובחופשים מתקיימות במסגרת החינוך הבלתי פורמאלי פעילויות מגוונות. כחלק מהפעילות במערכת החינוך הבלתי פורמאלית, תומכים הילדים ועוזרים למבוגרים בקיבוץ ואף מסייעים בפיתוח הנוי בקיבוץ ובעבודות חקלאיות שונות, אם תעברי לגור ברשפים סביר להניח שבנך ילמד לנהוג על טרקטור, ממש כמוני וכמו בני כיתתי שגדלו בקיבוץ הישן."


מה לגבי חוגי העשרה ופעילויות פנאי לי ולילדיי?
'לכל אלה ניתן מענה רחב הן בתחומי הקיבוץ עצמו בו פועלת בריכת שחייה ומרכז ספורט, והן מחוצה לו במסגרת פעילויות וחוגי העשרה לכל הגילאים של המועצה האזורית עמק המעיינות'.

 

לפני שאני עוברת עם משפחתי לגור בקיבוץ, נשאר הנושא התעסוקתי.

"חברי הקיבוץ עוסקים בכל מגוון המקצועות הקיימים במשק, אם זה מקצועות חופשיים, יש לנו כאן רואי חשבון, מתכננים ואדריכלים, יש לנו נותני שירותים ומטפלים מתחומים שונים, ישנם בני משק המשולבים בענפי החקלאות ובמפעל של הקיבוץ, וממש כמו אצלך בתל אביב, יש כאן לא מעט אנשי הייטק שנוסעים כל בוקר 20 דקות בלבד בלי פקקים לעבוד ביוקנעם ובמגדל העמק".

אם עליי לסכם את שיחתי עם עמוס סגל ואת נושא הקליטה לקיבוץ רשפים, ניכר שמחשבה רבה הושקעה בהרחבה הקהילתית ובקליטה לקיבוץ, וכשהקיבוץ החליט לבסוף לפתוח את שעריו, הוא עשה זאת מתוך כוונה אמתית לקלוט אל שורותיו חברים חדשים, כשווים בין שווים.

מספיקה הצצה חטופה לאתר הקיבוץ כדי להבין שמדובר בקיבוץ חי ונושם, עם חיי קהילה עשירים ומגוונים ודבריו של מר סגל אינם דיבורים בעלמא, אך אני ממליצה לכם לא להסתפק בגלישה לאתר הקיבוץ, לתאם בהקדם פגישה עם מר סגל ולבוא לראות במו עיניכם קיבוץ יפהפה למרגלות הגלבוע.

אני יודעת שאני ומשפחתי נעשה זאת כבר בשבת הקרובה!

 

לפרטים נוספים :

 

segal.sinha@gmail.com

054-7860252 עמוס סגל

   חיפוש ישוב

ישוב בקליטה
ישוב בקו עימות

  מדורים:

עצות לתכנון נכון
עצות שיכולות לחסוך..
סיפורים מהגליל
סיפורים וחוויות מהגליל

  מודעות פרסומיות :

 


בניית אתר אינטרנט |   קידום אתרים כל הזכויות שמורות © 2005. מדינת ישראל
Copyright (c) 2005, The State of Israel. All Rights Reserved.